Регистрация на ООД
За да започне една процедура по регистрация на ООД първо е необходимо да се обмислят следните въпроси относно:
- Името на дружеството - Наименованието на фирмата е основен индивидуализиращ белег на търговеца. Името следва да е свободно, да не въвежда в заблуждения относно дейността на фирмата и да не накърнява обществения ред и добрите нрави. В България не може да има две фирми с едно и също име.
- Размера на капитала - Минимален капитал за регистрация на ООД е 2 лева, но за предпочитане е да се вложи реална сума за покриване на първите разходи на фирмата. Сумата се внася по банкова сметка на името на фирмата и съдружниците могат да се разпореждат с нея по всяко време.
- Седалище и адрес - Седалището и адрес на управление на фирмата може да бъде Ваше жилище или какъвто и да е друг пощенски адрес, на който да се получава официалната документация и който адрес да служи за вписването в Търговския регистър.
- Съдружници - ООД може да бъде регистрирано от две или повече лица.
- Управител - Управител на дружеството може да бъде някой от съдружниците или трето, външно за дружеството лице.
- Предмет на дейност - ООД има обща правосубектност. Това означава, че фирмата може да извършва всяка една дейност, която не е забранена от закона, дори и тя да не посочена изрично в предмета й на дейност. Затова в документите за регистрация предмета на дейност се посочва примерно.
Целта на процедурата по регистрация на ООД е вписване на бъдещото дружество в Търговския регистър. От този момент то възниква като самостоятелен субект и може да участва в търговския оборот.
Всяка регистрация на фирма се извършва в териториалните звена на Агенцията по вписванията към Министерство на правосъдието.
За да регистрирате ООД е необходимо да се попълни Заявление А4, и към него да се приложат съответните документи (обикновено 9 на брой):
- Учредителен акт.
- Протокол с решения.
- Съгласие за управление и спесимен - нотариално заверено.
- Документ от банката за внесен капитал.
- Декларация по чл.142 ТЗ.
- Декларация по чл.141, ал.8 ТЗ.
- Декларация по чл.13, ал.4 ЗТР.
- Документ за внесена такса - вписване.
- Адвокатско пълномощно - когато документите се подават от адвокат.
Документите могат да бъдат подадени на хартиен носител, на място или по електронен път от адвокат с квалифициран електронен подпис. Когато документите се подават по електронен път, се намаляват и първоначалните разходи при регистрация на фирма, което не е без значение за новостартиращият бизнес.
Длъжностното лице по регистрация извършва вписване до края на следващия работен ден от постъпване на документите, освен ако в някои от тях има нередовности. Тогава постановява указания или мотивиран отказ.
Търговския регистър е публичен. Всеки може да направи справка в сайта на Търговския регистър дали даден търговец е вписан. Справка може да се прави по името на търговеца. След регистрацията, справка се прави и по ЕИК.
Задължения след регистрация на ООД:
- В 7-дневен срок след вписването, съдружниците има задължение да подадат в НАП декларация за започване на дейност като самоосигуряващо се лице и да определят осигурителния доход, върху който да внасят осигурителни вноски.
- Съдружникът, който е едновременно е и управител може да избере да се осигурява като самоосигуряващо се лице или по договор за възлагане на управлението. Разликата между двете е в размера на осигурителните вноски, които ще заплаща.
- Фирмата следва да води самостоятелно счетоводство.
- Да издава фактури на клиенти за предлаганите стоки и/или услуги, а при разплащания в брой - да издава касови бележки.
- Да открие банкова сметка на името на дружеството и/или да се регистрира касов апарат.
- По желание може да си извади фирмен печат и електронен подпис.
- Да се регистрира по ДДС - по желание. Доброволна регистрация по ДДС може да стане заедно с регистрация на фирма, което е значително по-лесно и бързо.
Българското законодателство позволява регистрация на ООД и от чуждестранни физически лица, като изискванията и процедурата за тях са същите като при местните лица.
България е държава, която предоставя много конкурентни предимства за стартиране на бизнес. Страната е изключително атрактивна поради установените данъци, които са сред най-ниските в Европа. Според ЗКПО печалбата се облага с 10% корпоративен данък. Що се отнася до ДДС - той възлиза на 20%.
Регистрация на ООД