Капиталът се състои от дялове “основни дялове“. Капиталът е равен на сумата от всички дялове. Дяловете са стройности, числа. Размерът им може да е еднакъв или различен. Основния дял стои в основата на така наречения дружествен дял.
Какво е дружествен дял?
Дружествен дял означава членствено правоотношение. Това са правата и задълженията на съдружниците, които биват имуществени – право на дивидент, на ликвидационен дял и неимуществени – право на глас в Общото събрание, право на управление, контролни права, задължение за лоялност и др.
Съгласно чл.127 от ТЗ Всеки съдружник има дружествен дял от имуществото на дружеството, размерът на който се определя, съобразно дела му в капитала, ако не е уговорено друго.
Най-общо това означава, че ако съдружникът притежава 1 дял, който представлява ½ от капитала на дружеството, той е титуляр на ½ от членствените права и задължения. Или просто казано – размерът/видът и броят/ на правата и задълженията на всеки съдружник се определя според дела му в капитала. Но може да се уговори и друго в Дружествения договор - например, че съдружникът ще има повече права от дела си.
Членствени права и задължения могат да се придобият на оригинерно основание – при учредяване на дружеството, при приемане на нов съдружник след учредяване на дружеството, и на деривативно основание – при прехвърлителни сделки – продажба, замяна, дарение.
Продажба на дружествени дялове при ООД
Важно е да се отбележи, че има разлика в процедурата при продажба на дружествени дялове на съдружник и на трето/външно за дружеството лице, затова двете процедури ще бъдат разгледани поотделно.
Съгласно чл.129, ал.1 ТЗ Прехвърлянето на дружествени дялове от един съдружник на друг се извършва свободно, а на трети лица - при спазване на изискванията за приемане на нов съдружник и ако няма неизплатени изискуеми трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите, включително и на работниците и служителите, трудовите правоотношения с които са прекратени до три години преди прехвърлянето на дружествения дял.
Прехвърляне на дружествени дялове се извършва с договор с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно, и се вписва в търговския регистър след представяне от управителя на дружеството и от праводателя на декларация по образец, че няма изискуеми и неизплатени задължения по чл.129, ал.1 от ТЗ.
В Дружествения договор може да се предвиди, че дружествените дялове се прехвърлят свободно и на трети лица, тоест без спазване на правилата за приемане на нов съдружник, или по-просто казано без да е необходимо да се взима решение от Общото събрание за приемането му.
Продажба на Дружествени дялове на съдружник
Процедура:
- Сключва се договор за продажба на Дружествени дялове с нотариална заверка на подписа и съдържанието, извършени едновременно.
- Взима се решение за съставяне на нов Дружествения договор, с мнозинство ¾ от капитала. Не е необходима нотариална заверка.
- Съставя се нов Дружетвен договор, в който се отбелязват съответните промени.
- Попълва се заявление А4, в което се отбелязват промени
- Попълва се Декларация по чл.129, ал.2, във вр. с чл.129, ал.1 ТЗ от управителя на Дружеството и от праводателя.
- Всички документи се подават в Търговския регистър от управителя, заедно с документ за платена държавна такса и Декларация по чл.13, ал.4.
Продажба на Дружествени дялове на трето/външно за дружеството лице
Процедура:
- Депозиране на молба до Дружеството за приемане от новия съдружник, в която той заявява, че приема условията на Дружествения договор, както и молба за освобождоване от страна на настоящия./възможна е и случай, при който новия съдружник не идва на мястото на стария съдружник - тогава се намираме в хипотеза на "Увеличаване на капитала чрез приемане на нов съдружник"
- Свиква се Общо събрание и се съставя Протокол, в който се взимат съответните решения с мнозинство ¾ от капитала:
- За освобождаване на стария съдружник.
- За приемане на новия.
- За продажба на дружествени дялове.
- В случай, че напускащият и постъпващият съдружник са едновременно и управители е необходимо да се взиме и решение за освобождаване на досегашния управител и за назначаване на нов. Протоколът подлежи на нотариална заверка на подписите и съдържанието, извършени едновременно, освен ако в Дружествения договор е предвидена писмена форма. - Сключва се договор за продажба на Дружествени дялове с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно.
Важно: Според практиката на ВКС договорът за прехвърляне на дружествени дялове поражда действие между страните от момента на неговата заверка пред нотариус, но купувачът става съдружник по отношение на трети лица от вписване на договора в Търговския регистър. - Взима се решение в състав новия съдружник с мнозинство ¾ от капитала за приемане на нов Дружествен договор.
- Съставя се Дружествен договор, в който се отбелязват съотвертните промени.
- С измененията от 22.12.2017 е необходима и Декларация по чл.129, ал.2, във вр. с чл.129, ал.1 ТЗ от управителя на Дружеството и от праводателя.
- Попълва се Заявление А4, в което се отбелязват промените – заличава се стария съдружник и на негово място се посочва новия, както и промените относно управител, ако се правят и такива. Към него се прилагат гореописаните документи и документ за платена държавна такса, както и Декларация по чл.13, ал.4 ЗТР.
Документите са подават в Търговския регистър от управителя, а пък ако новия съдружник едновременно става и управител, документите се подават от последния, като той прилага и съответните декларации по чл.141, ал.8 ТЗ и чл.142 ТЗ, както и Нотариално заверено съгласие и спесимен на новия управител.
Продажба на дружествени дялове при ЕООД
Процедурата е същата, но в този случай съответните решения се взимат от Едноличния собственик на капитала и се съставя документ, който се нарича - Протокол от решенията на едноличния собственик на капитала.
Също така не са необходими Молби за приемане и за освобождаване, въпреки че при ЕООД важат същите изисквания за приемане на нов съдружник както при ООД
Когато се прехвърлят всички дружествени дялове фирмата ще има изцяло нов собственик.
Когато едноличния собственик прехвърли част от дяловете, тогава ЕООД ще стане ООД, защото вече ще има двама съдружници.
- Едноличния собственик взима решение за продажба на част от дяловете.
- Сключва се договора за продажба на дялове.
- Двамата съдружници вече взимат решения за приемане на нов дружествен договор.
Отговорност при прехвърляне на дружествени дялове
Основното задължение на всеки съдружник е да направи съответната вноска в капитала на дружеството.
Правоприемникът е отговорен солидарно с праводателя си за дължимите към момента на прехвърлянето вноски срещу дела в капитала. Това означава, че Дружеството може да иска внасянето им както от стария съдружник, така и от новия.