Управителят е задължителен едноличен орган на ООД. Само физическо лице може да бъде управител на ООД. Дружеството се представлява от управителя, затова той трябва да е дееспособен. Управителят се избира и освобождава от длъжност от Общото събрание, съответно от Едноличния собственик на капитала при ЕООД. Решението се приема с обикновено мнозинство от капитала, освен ако в Дружествения договор е предвидено квалифицирано мнозинство.
Управителят може да бъде освободен от длъжност и по негова инициатива.
Ако съдружниците или част от тях не се съгласят с желанието му да бъде освободен или поради някаква причина не може да бъде взето решение за освобождаването му, управителят може да поиска да бъде заличен от търговския регистър с писмено уведомление до дружеството. Формата на заявлението е за действителност. Уведомлението следва да бъде доставено/да достигне/ на вписания в Търговския регистър адрес. Затова е най-сигурно да се изпрати чрез нотариална покана. В срок до 1 месец след получаване на уведомлението дружеството трябва да вземе решение за освобождаването му и да заяви за вписване това обстоятелство в Търговския регистър. Ако дружеството не направи това, управителят може сам да заяви за вписване това обстоятелство, което се вписва, независимо дали на негово място е вписан нов управител или не. Към Заявлението, наред с другите документи следва да се приложи доказателство за изпращане и получаване на уведомлението от Дружеството, както и да е видно, че е изтекъл едномесечния срок.
Важно! Съгласно чл.155, ал.1, т.3 от ТЗ прокурорът е активно легитимиран да иска прекратяване на дружеството ако в продължение на 3 месеца то няма вписан управител.
Заличаването има действие по отношение на трети добросъвестни лица от вписването им в Търговския регистър. Ако управителят е съдружник, освобождаването му като управител поначало не засяга положението му като съдружник.