Наследяване на дружествени дялове в ООД.
Членствени правоотношения се наследяват както по закон, така и по завещание. Наследникът трябва да е поне ограничено дееспособен, тоест да е навършил 14 години. Малолетните и поставените под пълно запрещение наследници не могат да придобият членствени права. Те имат право да получат паричната стойност на дружествения дял на техния наследодател. Юридически лица могат да станат съдружници само по завещание.
Съгласно трайната съдебна практика в България, наследниците на починалия съдружник не стават автоматично съдружници в съответното ООД, в което наследодателят им е бил съдружник.
При наследяване на дружествен дял в ООД не е достатъчно само желанието на наследника да заеме мястото на своя наследодател в Дружеството и да встъпи в членственото правоотношение, с всички произтичащи от това права и задължения, а е необходимо да бъдат спазени правилата за приемане на нов съдружник – или по-просто казано останалите съдружници да се съгласят да го приемат. Но ако наследникът е и съдружник, тогава не е необходимо съгласие на Общото събрание, защото няма смяна в членския състав на Дружеството.
Процедурата е следната:
- Наследникът трябва да приеме наследството и да отправи писмена молба до Дружеството, в която декларира, че приема условията на Дружествения договор. Ако наследниците са повече от един, молбата трябва да е подадена от всички, освен ако наследниците са прехвърлили вземанията си върху някои от тях, например чрез доброволна делба.
- Трябва да бъде взето Решение на Общото събрание за приемане на нов съдружник с мнозинство ¾ от целия капитал, което да бъде отразено в Протокол и да бъде нотариално удостоверени подписите на съдружниците и съдържанието му, освен ако в дружествения договор е предвидена обикновена писмена форма/чл.137, ал.1, т.2, във вр. с ал.3, във вр с ал.4 ТЗ./ В същия протокол може да се вземе и решение за изменение на Дружествения договор, за да не се съставя още един.
- Отразяват се промените в Дружествения договор.
- Попълва се заявление А4, в което наследодателят се заличава като съдружник и на негово място се вписва неговия наследник.Към заявлението се прилагат тези 3 документа и Декларациите, които са необходими във всеки един случай на вписване на промени / виж."Подаване и приемане на заявления в Търговския Регистър"/.
- Документите се подават в Търговския регистър или по електронен път. Длъжностното лице по регистрация се произнася незабавно след изтичане на 3 работни дни от постъпването на документите и ако Заявлението е редовно, приложени са всички необходими документи и са спазени изискванията на закона ще впише съответните промени относно новия съдружника по партида на Дружеството.
Наследникът става съдружник от вписването на това обстоятелство! Затова до този момент наследникът няма право да се разпорежда с дружествения дял на своя наследодател, защото няма качеството на съдружник в ООД. До този момент, той може да се разпорежда само с вземането си, защото с приемане на наследството, той не става автоматично съдружник и не придобива членствени права, а наследява само едно вземане.
Ако наследниците са повече от един, те придобиват членствените права и задължения на своя наследодател общо, тъй като дружествения дял е поначало неделим./чл.132, ал.1 ТЗ/ Те могат да упражняват правата по него съвместно и отговарят солидарно за задълженията по този дял, но те могат да определят лице, което да ги представлява пред Дружеството.
Но е възможно съдружниците да не искат да приемат наследникът и да не се формира мнозинство или пък Дружествения договор да изключва наследяването на Дружествени дялове. В този случай съдружниците могат да поемат дяловете на починалия съдружник като заплатят равностойността им на наследниците. Във всички случаи наследникът ще има вземания към Дружеството, свързани с притежавани от наследодателя дружествени дялове, стойността на които се определя въз основа на счетоводния баланс към края на месеца, през който е настъпило прекратяване на членственото правоотношение, поради смърт на съдружника. /чл.125, ал.3 от ТЗ/
На практика при поемане на дялове на починал съдружник се наблюдават злоупотреби, изразяващи се в „обсебване“ на фирми. Най-често това се случва след като преживелият съдружник в ООД с двама съдружници състави протокол, че поема дяловете на починалия съдружник, без да представя доказателства за уведомяване на наследниците и изплащане на равностойността им. По този начин без да заплати нито един лев, преживелият съдружник може да стане едноличен собственик на дружеството, което реализира значителни обороти.
Наследяване на дружествени дялове в ЕООД
Съгласно чл.157, ал.1 от ТЗ Дружеството, в което капиталът се притежава от едно физическо лице, се прекратява със смъртта му, ако не е предвидено друго, или наследниците не искат да продължат дейността.
Физическите лица имат наследници, които наследяват вземането на своя наследодател за паричната равностойност на дружествените му дялове. Доколкото при ЕООД има само един съдружник, който е едноличен собственик на капитала, със смъртта му, неговите наследници ако искат могат да наследят и дружествените му дялове/може и да е един дружествен дял/, защото няма други съдружници в дружеството, които да се противопоставят на членството, затово решението дали да стане едноличен собственик на капитала на мястото на мястото на своя наследодател е изцяло негово.
В Дружествения договор най-често е предвидена следната клауза: „Дружеството се прекратява със смъртта на Едноличния собственик на капитала, освен ако наследниците не желаят да продължат дейността."
Това означава, че ако наследниците/наследника решат да продължат дейността те следва да приемат наследството и да вземат решение за продължаване на дейността, оформено в Протокол с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно. Ако част от наследниците не желаят да придобият членствени права в ЕООД, тоест да станат съдружници, те могат да прехвърлят вземанията си на другите наследници чрез доброволна делба.