За регистрация на фирма от правен тип (ЕООД / ООД) е необходимо да се попълни Заявление А4, и към него да се приложат съответните документи – обикновено 9 на брой:
- Дружествен договор или Учредителен акт.
- Протокол с решения.
- Съгласие за управление и спесимен - нотариално заверено.
- Документ от банката за внесен капитал.
- Декларация по чл.142 ТЗ.
- Декларация по чл.141, ал.8 ТЗ.
- Декларация по чл.13, ал.4 ЗТР.
- Документ за внесена такса - вписване.
- Декларация по чл.15, ал.5 - само ако заявлението се подава от пълномощник.
Съгласно чл.119, ал.1 от ТЗ за вписване на ЕООД / ООД в Търговския регистър е необходимо да се представи:
- Учредителен акт (ЕООД) или Дружествен договор (ООД). Дружествния договор трябва да изразява съгласието на съдружниците за учредяване на дружеството. Формата за действителност е писмена. Не е необходима нотариална заверка. Договорът може да се сключи и чрез пълномощник. Пълномощното трябва да е в писмена форма с нотариална заверка на подписа на упълномощителя.
Учредителите трябва да са дееспособни български или чуждестранни физически или юридически лица. Те може и да не са търговци.
Съдържанието на дружествения договор е посочено в чл.115, ал.1 от ТЗ. Ако в него не е посочена фирмата, предмета на дейност, размера на вноските на всеки съдружник и капитала, учреденото дружество ще е недействително!
Внимание: Наименованието на фирмата трябва да е уникално и да не е използвано към днешна дата от друго дружество, вписано в партидите на Търговския регистър и в Регистъра Булстат, в противен случай длъжностното лице по регистрация може да ви откаже вписване и ще трябва да платите отново държавна такса, както и да поправите всички останали документи, както и отново да посетите Нотариус и Банка.
Наименованието на фирмата, което сте избрали трябва да отговаря на истината, да не въвежда в заблуждение и да не накърнява обществения ред и морала. Справки се правят в сайта на Агенцията по вписванията в секция Справки - Права върху фирма.
Фирмата задължително трябва да бъде изписана на български език.
Фирмата не може да бъде идентична или сходна със защитена марка, освен ако търговецът има права върху нея. - Да бъде назначен управител. Назначаването на управител е абсолютно задължително условие за учредяване на дружеството – той трябва да бъде избран и да фигурира в Дружествения договор. Може да бъде сключен и Договор за Възлагане на управлението. Вписването на последния не е задължително, а понякога и не е необходимо, защото последния може да ви задължи да плащате по-високи данъци.
- Да е внесен установеният в закона минимум от капитала. В случай, че Дружеството се регистрира с капитал, по-висок от установения в закона минимум - да е внесен най-малко 70 на сто от капитала. Паричните вноски се внасят по специална набирателна сметка, която се открива на името на дружеството. Бележката за внесения капитал от банката трябва също впоследствие да приложите към Заявление А4. За откриване на Набирателна сметка в банката трябва да носите Дружествения договор и Протокола от общото събрание на съдружниците.
- Съгласно чл.141, ал.3 ТЗ в Търговския регистър се вписва името на управителя, който представя нотариално заверено съгласие с образец от подписа - спесимен. Има 2 варианта – да имате подготвен спесимен, който има нужда единствено от нотариална заверка или да поискате от нотариалната кантора да го изготвят. Във втория случай нотариалната такса ще е повече.
- За взетите решение на Общото събрание се съставя Протокол от общото събрание на съдружниците (ООД) или Протокол на едноличния собственик на капитала (ЕООД).
- Управителят подписва няколко декларации:
Декларация по чл.142 от ТЗ – Забрана за извършване на конкурентна дейност
Декларация по чл.141, ал.8 – с нея управителят декларира, че отговаря на изискванията на закона за управител на фирма. - Винаги се подава Декларация по чл.13, ал.4 от ЗТР – относно истинността на заявените обстоятелства и представените за обявяване актове.
- Попълва се Заявление А4, като към него се прилагат всички описани документи. Можете да го намерите на сайта на Търговския регистър и да го изтеглите и попълните.
- Преди да подадете документите се плаща такса-вписване - в банка, или с дебитна карта на място на съответното гише в Търговския регистър.
Внимание: всички гореописани документи трябва да са коректно написани, в противен случай може да ви откажат вписване!