Най-общо казано, капиталът е число, което изразява стойност на внесените имуществени права в дружеството. Предполага се, че дружеството разполага с такова имущество, чиято стойност е равна на вписания в Търговския регистър капитал. Капиталът е една индикация по отношение на лицата, които влизат в договорни отношения с дружеството с какво имущество разполага то. Капиталът е най-често равен или по-малък от имуществото на дружеството. По всяко едно време, дружеството трябва да има толкова активи, които по стойност да съответстват на вписания капитал или да са повече от него, но не може да са по-малко. /Виж: Капитал. Значение на капитала. Разлика между капитал и имущество на ООД/ЕООД/
Причини за увеличаване на капитала:
Причините за увеличаване на капитала може да са най-различни. Съдружниците може да искат да капитализират печалбата, вместо да я разпределят или просто да се трупа във фирмата. Или например дружеството се нуждае от финансиране на определен проект и вместо да тегли заеми, съдружниците правят вноски, с които се увеличава капитала, или приемат нов съдружник и той прави вноска в дружеството, с която се увеличава капитала. Или например с увеличаване на капитала се цели да се убедят кредиторите, че дружеството разполага с необходимото имущество, от което те биха могли да се удовлетворят в случай на неизпълнение, или казано по друг начин – дружеството ще изглежда по-сериозно в очите на своите контрагенти и клиенти ако има капитал 100 000 лева, вместо 2 лева например, което е законовия минимум.
Как се увеличава капитала?
Увеличаване на капитала бива ефективно и номинално.
- Ефективно – извършва се за сметка на внасяне на ново имущество, в този случай капиталът се увеличава с вноските, които правят съдружниците или новоприетия съдружник. Вноските могат да са парични и непарични/коли, недвижими имоти/
- Номинално – извършва се за сметка на имущество, което вече е в дружеството и не е необходимо да се извършват вноски. Например за сметка на неразпределена печалба, за сметка на дадени заеми или допълнителни парични вноски от съдружниците и др
В Търговския закон са уредени 3 способа за увеличаване на капитала:
- увеличаване стойността на дяловете: Например дружеството има капитал 500 лева, който е разделен на 10 дяла, всеки от които е на стойност 50 лева. На общото събрание на фирмата, съдружниците взимат решение за увеличаване на капитала. Новият капитал на дружеството ще бъде 1000 лева, като всеки от съществуващите 10 дяла ще бъде на стойност 100 лева. Или – стойността на всеки дял се увеличава с 50 лева. В този случай, при едно дружество с двама съдружници например, ако всеки от тях е имал 5 дяла на стойност по 50 лева всеки, след увеличението на стойността на дяловете на 100 лева, съдружниците следва да внесат разликата в стойността на дяловете след увеличението, или в нашия пример – всеки от съдружниците да внесе по банковата сметка на дружеството по 250 лева.
- записване на нови дялове: Например дружеството има капитал 500 лева, който е разделен на 10 дяла, всеки от които е на стойност 50 лева. На общото събрание на фирмата, съдружниците взимат решение за увеличаване на капитала. Новият капитал на дружеството ще бъде 1000 лева като съдружниците или някои от тях ще запишат нови 10 дяла, всеки на стойност по 50 лева. Тогава капиталът се увеличава с новозаписаните дялове и става 1000 лева. Новозаписаните дялове трябва да са на същата стойност като вече съществуващите. Практически при този способ всеки съдружник/или само някой от тях ако е взето такова решение/ трябва да внесе по банковата сметка на дружеството сума, съответсстваща на стойността на новите дялове, които той записва.
- приемане на нови съдружници: Това е разновидност на втория способ, но новите дялове се записват от новоприетия съдружник, или в горния пример - той ще запише 10 дяла, всеки на стойност по 50 лева и капиталът ще стане 1000 лева. Или – практически новия съдружник ще внесе по банковата сметка на фирмата стойността на новозаписаните дялове, в нашия пример 500 лева.
Във втория и в третия случай се записват нови дялове. Във всички случаи сумата от дяловете трябва да е равна на капитала след увеличаването. Увеличаване на капитала следва да е съразмерно на поетите дялове. Но съдружниците може да се отклонят от това правило и да решат друго с Дружествения договор или с Решение на Общото събрание – например, че дяловете ще се поемат от определени лица. Но в случай, че увеличаването е номинално – за сметка на нерезпределената печалба, никой съдружник не може да бъде ограничен в правото му да участва в увеличаването.
Процедура по увеличаване на капитала:
Процедурата по увеличаването на капитала включва няколко елемента:
- Взима се решение на Общото събрание –това решение трябва да е взето с единодушие от всички съдружници. То се оформя в Протокол, който подлежи на нотариална заверка на подписите и съдържанието, извършени едновременно.
В това решение следва да се опише подробно способа на увеличаването/например чрез записване на нови дялове, чрез увеличаване стойността на дяловете, или чрез приемане на нов съдружник, който ще направи съответната вноска/, размера на увеличаването, стойността на увеличените дялове, както и стойността на увеличението на всеки дял, съответно броят на дяловете, кои са съдружниците, които ги записват, дали някой ще има по-голямо участие в увеличаването, да се опишат и вноските, които ще направят съдружниците, ако увеличението е ефективно и тн. Ако увеличаването се извършва чрез приемане на нов съдружник, който прави вноска, с която се увеличава капитала, следва да се спазят и всички правила за приемане на нов съдружник /Необходима е и молба за приемането му до Дружеството-с нея той трябва да заяви, че приема условията на Дружествения договор и да заяви колко дяла и на каква стойност желае да поеме, както и каква вноска се задължава да направи, Решение за приемането му, взето със съответното мнозинство/.
- Да се направят съответните вноски от новия съдружник или от настоящите съдружниците, когато увеличението се извършва ефективно, а когато увеличаването е номинално/със средства на дружеството/ е необходимо да се представи балансът към датата на решението за увеличаване на капитала.
- Взима се решение за приемане на нов дружествен договор, в който се отразяват съответните промени.
- Попълва се Заявление А4, в което се отбелязват съответните промени, към него се прилагат всички взети решения, платежно нареждане, че са направени съответните вноски/ако увеличението се извършва ефективно/, или балансът към датата на решението за увеличаване на капитала/ако увеличението е номинално/, документ за платена държавна такса, нов дружествен договор, декларация по чл.13, ал.4.
Всички документи се подават в Търговския регистър.
Ако са приложени всички изискуеми документи и са попълнени изрядно промените следва да са налице до 3-4 дни.