Настоящата процедура описва реда и условията за заличаване на ЕТ и вписване на заличаването в Търговския регистър.
Едноличният търговец (ЕТ) е вид търговец. Физическото лице, придобило качеството едноличен търговец, може да извършва сделките, посочени в чл.1, ал.1 ТЗ, или да има предприятие, което по предмет и обем изисква неговите дела да се водят по търговски начин даже ако дейността му не е посочена в чл.1, ал.1 ТЗ (чл.1, ал.1 и 3 ТЗ)
Кога може да се иска заличаване на ЕТ?
- прекратяване на дейността му
- при установяване на местожителството му в чужбина;
- при смърт
- при поставянето му под запрещение.
Кой може да подаде заявление за заличаване на ЕТ?
- самият едноличен търговец;
- наследниците (когато заличаването се иска при смърт на едноличния търговец);
Забележка: В този случай заявлението трябва да изхожда от името на всички наследници. Допустимо е да се подаде молба само от един от наследниците на починалия едноличен търговец само в случаите, когато предприятието на едноличния търговец се поема от него, като към заявлението се представят доказателства за уреждане на отношенията с останалите наследници. - настойникът или попечителят (когато заличаването се иска поради поставяне под запрещение на едноличния търговец);
- прокуристът;
- друго лице (в изрично предвидените от закона случаи);
- адвокат с изрично пълномощно, съставено съгласно изискванията на ЗА за представителство пред АВ.
Забележка: Не е необходима нотариална заверка на пълномощното за адвокат!
Каква е процедурата по заличаване на ЕТ?
Заявлението се подава от някое от лицата, посочени по-горе в Агенцията по вписванията на хартиен носител или по електронен път с електронен подпис. Когато заявлението се подава по електронен път държавната такса е наполовина.
Актуално: От 01.01.2018 отпадна изискването преди заличаване на ЕТ да се уведомява НАП, затова процедурата по заличаване на ЕТ е сравнително бърза и трае около 2 месеца. ЕТ може да се заличи дори и при наличие на задължения!
Необходими документи са:
Заявление за вписване на обстоятелства относно ЕТ.
Към заявлението се прилагат:
- Удостоверение за наследници (когато се извършва заличаване при смърт на едноличния търговец);
- Препис от съдебно решение за поставяне под запрещение и удостоверение от органа по настойничество и попечителство за назначаване на настойник или попечител, съответно удостоверение за сключен граждански брак или удостоверение за раждане в случаите, когато настойник или попечител е дееспособният съпруг или родителите на запретения; ( когато се извършва заличаване при поставяне под запрещение на ЕТ)
- Удостоверение по чл.5, ал.10 КСО – съгласно чл.5, ал.10 КСО при прекратяване на дейността на осигурители, които нямат правоприемник, разплащателните ведомости се предават в съответното териториално поделение (ТП) на Националния осигурителен институт (НОИ), освен ако в закон не е определен друг ред за съхраняването им; за издаване на удостоверение се подава Заявление Декларация в ТП на НОИ по седалище на търговеца
- Декларация по по чл.13, ал.4 за истинността на заявените за вписване обстоятелства
- Изрично пълномощно, изготвено по реда на ЗА – когато заявлението за вписване на заличаването се подава от адвокат. Не е необходима нотариална заверка на пълномощното за адвокат!
- документ за внесена държавна такса.
Гореизброените документи могат да бъдат подадени на хартиен носител или в електронна форма при условията и по реда на ЗЕДЕУУ.
Заявлението и приложенията към него се подават на български език. Те може да се представят и на всеки от официалните езици на Европейския съюз. В този случай документите се представят заедно със заверен превод на български език.
Вътрешен ход на процедурата
Документите се разглеждат от длъжностното лице по регистрацията по реда на постъпване им. То се произнася по заявлението за заличаване незабавно след изтичане на три работни дни от постъпването им в регистрите, освен ако със закон е предвидено друго.
Длъжностното лице по регистрация проверява дали Заявлението изхожда от оправомощено лице, дали са приложени всички необходими документи и дали са изрядно попълнени и дали е заплатена дължимата държавна такса. Ако всичко е наред вписва заличаването.
Ако заявлението страда от недостатъци, ще ми бъдат дадени указания за отстраняването им в 3-дневен срок. Ако не изпълня указанията длъжностното лице по регистрация ще постанови мотивиран отказ за вписване на заличаването.
Самото заличаване се извършва чрез последователно въвеждане на информация за съответното обстоятелство в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел по партидата на съответния ЕТ.
Последици от заличаването на ЕТ
С осъществяване на настоящата процедура ЕТ се заличава като такъв. Но той продължава да отговаря с цялото си имущество за задълженията, които е поел в качеството си на едноличен търговец, независимо от заличаването. От това произтича и възможността ЕТ да се закрие дори и при наличие на задължения. Същият принцип важи и при заличаване в случай на смърт на търговеца – тогава за задълженията, които е поел, отговарят наследниците му, съгласно правилата на Закон за наследството.
Ако ЕТ е бил регистриран по ДДС, има задължение в 14-дневен срок от заличаването да подаде заявление за дерегистрация по ЗДДС в НАП.