Смяна на действащия управител с друг може да е по молба на самия управител. /виж.- "Аз съм управител на ООД - ЕООД - искам да напусна" / или в резултат на Решение на Общото събрание на съдружниците, или на Едноличния собственик на капитала при ЕООД, взето с обикновено мнозинство от капитала, освен ако в Дружествения договор е предвидено квалифицирано мнозинство. Съгласно чл.141, ал.4 Общото събрание може по всяко време да освободи управителя, без да посочва причини за това. Нормата е императивна и не може да се преодолее, дори в Дружествения договор да е предвидено нещо друго.
Съгласно чл.140, ал.4 ТЗ, Решението относно освобождаване и назначаване на управител има действие от вписването в Търговския регистър. Вписването в този случай има конститутивно действие. Казано по друг начин - преди да се впише, то не съществува по отношение на трети добросъвестни лица (тези, които не знаят, че е взето). По отношение на тях се счита, че това решение не е взето до вписването му. Затова е изключително важно да се заяви тази промяна за вписване.
Процедурата е следната.
- Взима се решение за освобождаване на досегашния управител и за назначаване на нов, за което се съставя Протокол. Протоколът подлежи на нотариална заверка на подписите и съдържанието, извършени едновременно, освен ако в Дружествения договор /или Учредителния акт при ЕООД/ е предвидена обикновена писмена форма.
- Взима се решение за изменение на Дружествения договор или Учредителния акт с мнозинство повече от ¾ от капитала, за което също се съставя Протокол. Той не се заверява нотариално.
- Попълва се Завление А4 като се заличава досегашния управител и се вписва новия, ако е назначен такъв. /Ако е назначен нов, към Заявлението следва да се приложи и Нотариално заверено съгласие и спесимен от подписа на новия управител, както и Декларациите по чл.141, ал.8, и чл.142, ал.1 ТЗ/ Може да се назначат и двама управители. Тогава в Заявлението следва да се отбележи дали ще могат да действат заедно или поотделно. Имайте предвид, че ако в Дружевствения договор не предвидите това изрично, всеки един от управителите ще може да действа самостоятелно.
- Съответните изменения следва да се отбележат в Дружествения договор, който също се представя за вписване. При вписване на промени относно управител, може да използвате случая да промените и други клаузи в Дружествения договор/Учредителния акт/ и да впишете или да заличите други обстоятелства.- например относно Предмет на дейност, Седалище и адрес на управление, срока, и др. (Виж: "Промяна на седалище и адрес на фирма", "Промяна на име на фирма"/
- Наред с всичко посочено се прилагат и документите, които съпътстват заявлението във всеки един случай. Това са Документ за платена държавна такса, Декларация по чл.13, ал.4, съответно Декларация по чл.15, ал.4, когато се подават от пълномощник. /Виж: "Подаване на Завления в Търговския регистър и в регистъра на ЮЛНЦ"/
- След подаване на Завлението, ведно с приложените документи, ако всичко е попълнено изрядно и са спазени изискванията на закона, промените следва да са налице до 3 работни дни.