Чуждестранният търговец може да сключва сделки чрез представителство по реда за извършване на сделки между местни лица, както и чрез клон - чл.24, ал.3 от ЗНИ.
Клонът е обособяване на частта на търговеца, на неговото предприятие в населено място, различно от седалището му. (Виж: "Клон на търговец") Клонът не е правен субект, затова не може да влиза в правоотношения с търговеца. Липса на правосубектност е пречка клонът да бъде представител на търговеца. Страна по сделката, които сключва клона е търговецът. Търговското представителство прилича на клона, защото не е правен субект, а териториално звено на търговеца, каквото е и клонът. /например – магазин, склад, офис, ателие/. То, както и клонът се регистрира.
Между клонът и търговското представителство има и съществени разлики:
- Търговските представителства подлежат на вписване в регистъра към Българската търговско-промишлена палата и в Регистъра Булстат към Агенцията по вписванията в 7-дневен срок от регистрацията си в БТПП. Докато клонът се вписва в Търговския регистър.
- Търговското представителство не може да извършва стопанска дейност, а дейността му се свежда до промотиране и реклама на чуждестранното лице. Тоест сделките, които търговецът сключва чрез представителство, са ограничени до нуждите на представителството - например наемна помещение, покупка на канцеларски материали и др. Докато клонът може да извършва всякаква дейност, без значение еднаква или различна с тази на главното предприятие – производствена или търговска, спомагателна или подготвителна – законът не поставя никакви ограничения.
- Само чуждестранни, не и български търговци могат да откриват търговско представителство. Докато клон могат да регистрират както български, така и чуждестранни физически и юридически лица.
- Търговското представителство не може да формира печалба и да има собствени приходи, а средствата си за издръжка получава от чуждестранното лице.