В Търговския регистър и в Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел се вписват търговци, клонове на чуждестранни търговци, юридически лица с нестопанска цел и клоновете на чуждестранни юридически лица с нестопанска цел и свързаните с тях обстоятелства, за които е предвидено със закон, че подлежат на вписване.
С вписване на клона не се създава нов правен субект. Но с вписването на клон на чуждестранно лице се открива самостоятелна електронна партида, определя му се ЕИК.
Клонът е обособяване на частта на търговеца, на неговото предприятие в населено място, различно от седалището му. В едно населено място търговецът може да има само един клон./но има и изключения в ЗКИ, КЗ/
Необходимост от регистрация на клон възниква, когато дружеството извършва дейност в населено място, различно от населеното място, където се намира седалището и адреса му на управление. Откриването на клон е право, а не задължение на търговеца и зависи от определени икономически фактори – например ако дейността в населеното място, различно от главното седалище има траен характер и достатъчно обем, търговецът може да открие клон.
Търговецът може да реши да открие по един клон в неограничен брой различни населени места - няма ограничения.
Клон може да открие както българско, така и чуждестранно физическо или юридическо лице. Клон може да открие и ЕТ.
Чуждестранно физическо лице или дружество, което не е юридическо лице, може да открива клон, ако е регистрирано с право да извършва търговска дейност според националния си закон. Клонът се вписва в търговския регистър при Агенцията по вписванията./чл.25 ЗНИ/
От данъчна гледна точка за място на стопанска дейност на клона на чуждестранната компания се счита България и за целите на данъчното облагане чуждестранната компания-майка ще бъде облагана с корпоративен данък върху печалбата от дейността на клона в България.
Особености на клона:
- За да се впише клон трябва да има вписан търговец. Клонът е част от предприятието на търговеца.
- Търговската фирма на клона е името на търговеца с добавка клон.
- Дейността на клона е подчинена на търговската политика на главното предприятие.
- Прехвърляне на цялото предприятие на търговеца води до прехвърляне на клона, освен ако се предвиди друго.
- Ако се открие производство по несъстоятелност за търговеца, то засяга и всичките му клонове, но за клона не може да се открие отделно производство по несъстоятелност.
- Клонът няма имущество, няма и органи, които да формират и изразяват волята му.
- В търговската кореспонденция на клона се посочват данните на търговеца.
- Сделките се сключват от вписан в търговския регистър управител на клона /прокурист-само физическо лице или търговски пълномощник-физическо лице или юридическо лице/. Възможно е да се впишат няколко управители, които да представляват търговеца заедно или поотделно. Управителят е пълномощник на търговеца и извършва правни действия от негово име. Разбира се, търговецът може да извършва търговски сделки, включително тези, които се отнасят до клона, лично /ако е физическо лице, например ЕТ/ или чрез органите си /ако е юридическо лице/ или чрез други свои пълномощници.
- Клонът е работодател по смисъла на Кодекса на труда.
Клонът има и определена самостоятелност:
- има своя търговска фирма/наименование.
- има отделно седалище и адрес на управление, което подлежи на вписване отделно от търговеца. Те могат да се променят.
- може да има предмет на дейност, различен от този на търговеца.
- клонът може да се прехвърля отделно от търговеца.
- клонът води самостоятелно счетоводство – съставя отделен баланс
- По спорове, произтичащи от преки отношения с клон, исковете могат да се предявяват срещу търговеца и по седалището на клона./чл.20 ТЗ/ Но страна в процеса ще е чуждестранния търговец, а не клона.
Важно! Клонът не е правен субект, затова не може да влиза в правоотношения с търговеца. Липса на правосубектност е пречка клонът да бъде представител на търговеца. Страна по сделката, които сключва клона е търговецът.