Когато дружеството има само един съдружник, то е еднолично. Еднолични дружества могат да бъдат само Дружеството с ограничена отговорност - ООД и Акционерното дружество - АД
ЕООД не е самостоятелна организационна форма, различна от ООД, а е негова разновидност. Общите правила за ООД се прилагат за ЕООД, доколкото това не противоречи на едноличния характер на дружеството. Едноличен собственик на капитала може да е физическо лице, или юридическо лице.
Когато в ООД с двама съдружници единия напусне дружеството, то ще стане ЕООД, защото вече ще има само един съдружник. И обратно – ако в ООД с няколко съдружници остане само един, то ще стане ЕООД.
Законът не предвижда специални изиквания за единствения съдружник в ЕООД, различни от тези, приложими към съдружниците в ООД. Едно и също лице може да бъде едноличен собственик на капитала на неограничен брой дружества – законът не поставя ограничения.
Особености на ЕООД:
- Търговската фирма следва да съдържа означението „еднолично ООД“ или „ЕООД“
- При учредяването на ЕООД не се сключва Дружествен договор, а учредителят подписва Учредителен акт, който е едностранна сделка, защото съдържа волеизявление само на едно лице. Но формата и съдържанието на Учредителния акт следва да съответства на формата и съдържанието на Дружествения договор.
- Капиталът на ЕООД принадлежи на единствения съдружник, който е едноличен собственик на капитала. Капиталът може да се състои само от един дял.
- ЕООД има същите органи като ООД, но има една разлика – ЕООД не може да формира Общо събрание на съдружниците, при него функциите на Общото събрание се изпълняват от едноличния собственик на капитала. Той взима решения, които са от компетентността на Общото събрание при ООД. За взетите решения се съставя протокол в съответната за решенията на общото събрание форма. Правилата за свикване и провеждане на Общото събрание на съдружниците не се прилагат при едноличното дружество.
- ЕООД трябва да има управител. Управител може да е и едноличния собственик на капитала, може и да е външно за дружеството лице. В случая, при който едноличния собственик на капитала е едновременно и управител, той може да избере дали да се осигурява като едноличен собственик на капитала/тоест като самоосигуряващо се лице/, или по договор за възлагане на управлението, сключен между него и дружеството. Кой вариант ще бъде по-изгоден зависи от конкретния случай. Разликата между двете е в размера на осигурителните вноски, които ще трябва да заплащате, затова се консултирайте преди да пристъпите към един от двата варианта.
- Има особености и при прекратяването на ЕООД – ако едноличния собственик на капитала е физическо лице, дружеството се прекратява със смъртта му, освен ако в дружествения договор е предвидено друго, или наследниците поискат да продължат дейността.