Наименованието - името на фирмата е един от основните индивидуализиращи белези на търговеца, наред със седалището, адреса на управление и ЕИК на търговеца. Правото върху фирмата възниква след вписването й в Търговския регистър. След регистрация на фирма с дадено наименование друг търговец няма право да регистрира фирма с идентично или сходно име.
Най-общо казано търговската фирма е наименованието на търговеца, под което той е известен, упражнява дейността си и се подписва. Фирмата представлява словесно обозначение. То задължително следва да е изписано на български език и допълнително, по желание на чужд. Може да включва думи и цифри.
Фирмата има и задължително съдържание, което произтича от императивните норми на закона. Целта е да бъде идентифициран търговеца като вид. Например, когато се учредява ООД, фирмата задължително следва да съдържа означението„ООД“, при регистрация на ЕТ – фирмата задължително следва да съдържа без съкращение личното и фамилното или бащиното име, с което е известен в обществото, но самото означение „ЕТ“ не е задължителен елемент.
Освен това за някои фирми специалните закони предвиждат задължителни имена (например в Закон за лечебните заведения има изисквания относно фирмите на стоматолозите).
Фирмата има и факултативно (незадължително) съдържание – избира се от съответния търговец. Може да включва означение на предмета на дейност, участващи лица и др. Но има определени изисквания, които трябва да се спазват при избора.
- Името следва да е свободно. В България не може да има две фирми с едно и също име. Затова се прави справка в сайта на Търговския регистър – Права върху фирма дали няма друг търговец с идентично или сходно име. Имейте предвид, че наличие на празни места, точки и тирета не се приемат за разлика между две фирми. Затова, работата с търсачката не е особено лесна – трябва да се правят няколко проверки дали няма сходни имена с това, избрано от вас. Длъжностното лице по регистрация прави служебна проверка за уникалност на фирмата. Ако има фирма със същото или сходно име длъжностното лице по регистрация ще постанови отказ за вписване на фирма със същото/сходно наименование.
- Фирмата да е изписана задължително на кирилица, по желание – може допълнително и на чужд език. Тук е важно да се отбележи, че името на фирмата, изписано на друг език не трябва да е в превод от българското име, а се образува по правилата на транслитерацията. Например „Правни консултации 1001“ става „Pravni konsultacii 1001”Ltd, а не “Legal advices 1001”Ltd.
- Името да отговаря на изискванията за истинност - да не въвежда в заблуждение и да не поражда погрешни представи относно предмета на дейност, участващи лица и др.
- Да не накърнява обществения ред и добрите нрави – да не скандализира обществото, да не съдържа нецензурни думи и изрази.
- Фирмата не може да бъде идентична или сходна с регистрирана марка, освен ако търговецът има права върху нея. На практика длъжностното лице по регистрация не извършва проверки за запазени марки, но ако има регистрирана марка със същото или сходно име като вашата фирма това може да доведе до последващи проблеми – притежателят на правото върху марка може да иска да промените името на фирмата, както и обезщетение за вреди.
Промяна на името-наименованието на фирмата
Фирмата може да бъде променяна по искане на търговеца, който я е регистрирал.
Когато фирмата съдържа името на напускащ съдружник, тя може да се запази само с негово съгласие.
Процедура по промяна на фирма/наименование
- Подава се Заявление А4 като в него се отбелязва съответната промяна – заявител е съответния управител/управители или адвокат.
- Препис от Дружествения договор, съдържащ промяната.
- Решение на Общото събрание за промяна на името на фирмата и за приемане на нов Дружествен договор, взето с мнозинство ¾ от капитала.
- Декларация по чл.13, ал.4 ЗТР за истинността на заявените за вписване обствоятелства.
- Платежно нареждане за платена държавна такса.
- Адвокатско пълномощно - когато заявлението се подава от адвокат.
Документите могат да се подадат във всяко териториално звено на Агенцията по вписванията или по електронен път.
Ако всички документи са попълнени изрядно и новото избрано от вас име отговаря на законовите изискванията и е свободно, промените следва да са налице до 3-4 дни.