Предприятието е съвкупност, която включва 3 елемента - правата, задълженията и фактическите отношения на търговеца. Казано по друг начин - търговското предприятие е дейността на търговеца.
Първата група елементи на търговското предприятие са правата:
- имуществени права – право на собственост върху движими и недвижими вещи, право на ползване, право на пристрояване и надстрояване, право на строеж и др;
- облигационни права – правата по договори(напр. Правото да се получи определена парична сума и др.)
- права върху обекти на интелектуалната собственост – търговска марка, полезен модел, промишлени образци и др.
- Права произтичащи от ценни книги
Предприятието включва и:
- Неимуществени права – това е правото върху търговската фирма на търговеца, правото на наименование. Неимуществените елементи също имат парична оценка.
Втората група елементи на търговското предприятие са задълженията:
- Частноправни задължения – напр. Задължения по договори, по които търговецът е длъжник – напр. задължението да се плати продажната цена, задълженията за изпълнение на непарично престация-например предаване на определена вещ/и, задължение за връщане на финансова помощ
- Публичноправни задължения – това са задълженията към държавата и общините за данъци, осугуровки, такса смет и др
Третият елемент на търговското предприятие са фактическите отношения:
- Фактическите отношения са производственият опит на търговеца, клиентелата, изградената репутацията, имиджа, ноу-хау, каналите за пласмент, квалификацията и опита на работниците, рекламната стратегия, търговските тайни, владението и т.н Фактическите отношения по правило също имат имуществена стойност. Предприятието може да няма за елемент фактически отношения, но може да включва само фактически отношения.
Предприятието на търговеца като съвкупност от права, задължения и фактически отношения може да се прехвърля чрез сделка, извършена писмено с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно. Предприятието може да включва само права или само задължения.
Могат да се сключват всякакви сделки с предмет търговско предприятие – както възмездни, така и безвъзмездни – продажба, дарение, даване вместо изпълнение, замяна, апорт,
Прехвърлителят е длъжен да уведоми кредиторите и длъжниците за извършеното прехвърляне.
Уведомяването е необходимо не за прехвърляне на правата и задълженията. Те се прехвърлят по силата на договора. То е необходимо, за да има прехвърлянето действие спрямо трети лица. Уведомяването на длъжниците е необходимо, защото реално се променя кредиторът и те трябва да знаят на кого да изпълнят. По същата причина се уведомяват и кредиторите – защото те трябва да знаят от кого могат да искат изпълнение. Тяхното съгласие за промяна на длъжника не е необходимо, защото така или иначе отчуждителят и правоприемникът отговарят солидарно.
В закона не е предвидено форма за уведомяване – може да е устно, писмено чрез писмо с обратна разписка или под формата на нотариална покана. Уведомлението е едностранно изявление, с което кредиторите и длъжниците се информират, че предприятието е прехвърлено на друго лице. Уведомлението е неформално и може да има свободно определено съдържание, но трябва да е ясно и недвусмислено. Вписването на прехвърлянето на предприятие в Търговския регистър следва да има значение на уведомяване, но въпреки всичко е по-добре да се изпрати официално уведомление. Липсата на уведомяването не може да ползва трети добросъверстни лица (тези, които знаят за прехвърлянето). Например ако длъжник на прехвърлителя бъде уведомен от правоприемника, но въпреки това изпълни на прехвърлителя, плащането няма да има погасителен ефект (който плаща лошо-плаща два пъти).
Може да се прехвърля и част от търговското предприятие – тоест при прехвърлянето могат да бъдат извадени определени елементи от търговското предприятие.
Отчуждителят може да бъде само търговец, защото само той може да има търговско предприятие. Приобретателят може и да не е търговец към момента на сключване на сделката, но при вписването на прехвърлянето в Търговския регистър правоприемникът следва да се впише като ЕТ.
ЕТ може да прехвърли предприятието си на ЕООД, чийто едноличен собственик на капитала е същото физическо лице.
Необходими действия, които трябва да се извършат при прехвърляне на търговско предприятие са:
- Да се уведоми НАП за предстоящото прехвърляне. Те издават удостоверение, за това, че са уведомени в 2-месечен срок.
- Ако търговецът има назначени работници и служители се уведомяват преди прехвърлянето.
- Взима се решение за прехвърляне на предприятието, съставено в съответната форма и при спазване на изискванията за мнозинство.
- Съставя се счетоводен баланс към месеца на прехвърлянето.
- Сключва се договор за прехвърляне на търговско преприятие/ако ще се прехвърля и правото върху фирма, това трябва да е изрично отбелязано в договора/ в предвидената от закона форма. Цената на прехвърлянето се определя свободно между страните, но най-удачно, за да се избегнат ревизионни актове е да се напише пазарната цена, особено когато се прехвърля предприятие от ЕТ на ЕООД, чийто собственик е едноличния търговец, защото това е сделка между свързани лица. Хубаво е оценката да бъде направена от лицензиран оценител. Нотариалната такса за прехвърлянето се определя от балансовата стойност на дълготрайните активи на предприятието за изтеклото тримесечие. Договорът поражда действие между страните от сключването му. Вписването в Търговския регистър има само оповестително дяйствие за трети лица.
- Уведомяват се кредиторите и длъжниците за прехвърлянето – уведомяването следва да се извърши от отчуждителя, но отчуждителя може да упълномощи правоприемника да изпрати съобщението.
- Прехвърлителят попълва декл. по чл.16, ал.2 ТЗ във вр. с чл.15, ал.4 ТЗ , че няма изискуеми и неизплатени задължения към работниците и служителите, включително и към работниците и служителите трудовите правоотношения, с които са прекратени до 3 години преди прехвърлянето.
- Всички документи, заедно с документ за платена държавна такса и декларация за истинността на заявените обстоятелства, се вписват в Търговския регистър по партидата на отчуждителя и правоприемника. (Ако прехвърлителят не иска да осъществява дейност след прехвърляне на предприятието и да образува ново търговско предприятие, се подават и документи за неговото заличаване като търговец)
- Ако предприятието включва недвижими имоти е необходимо договорът да се впише и в Имотния регистър; Ако включва патенти, търговски марки – се вписва в Патентното ведомство. Ако част от предприятието са вземания, обезпечени с особен залог – се вписва и в Централния регистър за особените залози.
Всяко трето лице, което е заинтересовано може да направи безплатна справка в Търговския регистър и да провери кой е прехвърлителят и кой е приобретателят на търговското предприятие.
Последици от прехвърлянето:
При прехвърляне на предприятието се прехвърлят и всички договори с трети лица, както и трудовите договори. Относно лицензиите и разрешителните въпроса дали се прехвърлят автоматично заедно с предприятието е уреден в съответния закон, но принципа е, че те се издават за конкретния търговец и затова не се прехвърлят заедно с предприятието.
Ако след сключване на договора отчуждителят е получил вещи или е събрал вземания, които са включени в предприятието, той трябва да предаде полученото на правоприемника.
Придобиващият предприятието отговарят солидарно с прехвърлителят за задълженията, които са възникнали до прехвърлянето до размера на получените права. Следователно кредиторите могат да искат изпълнение и от двете страни по сделката.
6-месечен срок от вписване на прехвърлянето приобретателят е длъжен да води отделно счетоводство за прехвърленото предприятие.
В 10-дневен срок от придобиването на предприятието приемащата страна следва да уведоми НАП, че става работодател
Данъчно облагане при прехвърлянето:
Данъчното облагане при сделката зависи от това дали ЕТ се заличава след прехвърлянето или не.
Ако след прехвърляне на предприятието ЕТ не се заличава, реализираният доход се включва в другия облагаем доход и се облага с 15% данъчна ставка.
Ако след прехвърляне на предприятието ЕТ се заличава, финансовия резултат от сделката с облага с 10% данъчна ставка.
Ако искате да ви съдействаме с процедурата по прехвърляне на търговското ви предприятие и да подготвим и впишем в Търговския регистър всички необходими документи вместо вас, както и да изпратим нужните уведомления, се свържете с нас по една от възможните форми за контакт. Адвокат ще ви консултира и ще отговори на всичките въпроси, които ви интересуват.
Процедурата по прехвърляне на търговско предприятие на ЕТ ще трае около 2 месеца, а при прехвърляне на предприятие на ООД/ЕООД срокът може и да е по-дълъг в зависимост от конкретния случай, през което време вие може да се съсредоточите върху по-важните неща от живота и да оставите нещата в наши ръце.