Капиталът е число, което задължително се вписва в Търговския регистър и служи като индикация по отношение на трети лица, които влизат в договорни отношения с фирмата с както имущество разполага дружеството. По всяко едно време, дружеството трябва да има толкова активи, които по стойност да съответстват на вписания капитал или да са повече от него, но не може да са по-малко. Затова когато дружеството се разпореди с имуществото си или претърпи загуби и активите спаднат под размера на записания капитал, дружеството следва да намали капитала си. Но, за да се стигне до намаляване на капитала не е задължително дружеството да е на загуба – намаляване на капитала може да е последица от напускане на съдружник.
Капиталът може да бъде намален по 2 начина:
- ефективно – изважда се някакво имущество от патримониума на дружеството.
- номинално – нищо не се вади, просто имуществото вече е намаляло. Числото на капитала се намалява с размера на чистото имущество към дадения момент.
Способи за намаляване на капитала:
- Намаляване на стойността на дяловете.
Например капиталът на ООД с двама съдружници е бил 500 лева, разделен на 2 дяла, като всеки има по 1 дял на стойност 250 лева. На Общо събрание съдружниците вземат решение за намаляване на капитала. Новия капитал на дружеството ще бъде 200 лева, като всеки дял ще бъде на стойност 100 лева. В този случай стойността на дела на всеки съдружник е намалял със 150 лева. - Намаляване на капитала с дяловете на прекратилия участието си съдружник - Когато бъде изплатен делът на прекратилия участието си съдружник , ще останат незаписани дялове, а това е недопустимо. Тогава е възможно неговите дялове да се разпределят между другите съдружници, но ако това не стане трябва да се намали капитала.
- Намаляване на капитала чрез освобождаване от задължението за вноск.
Основното задължение на съдружниците при учредяване на ООД е да направят съответната дялова вноска, с която участват в капитала. Възможно е обаче съдружниците да са предвидили вноските да се направят само частично и да са се задължили да ги довнесат до 2 години. Това задължение на съдружниците може да бъде опростено с решение на общото събрание, в което да предвидят, че капиталът ще бъде намален чрез освобождаване от задължението им за вноска.
Процедура по намалявана на капитала включва няколко елемента:
- Взима се решение на Общото събрание на съдружниците – това решение трябва да е взето с единодушие от всички съдружници. То се оформя в Протокол, който подлежи на нотариална заверка на подписите и съдържанието, извършени едновременно.
В решение се посочва размерът на намаляването, начинът на намаляването-номинално или ефективно, способа на намаляването - чрез намаляване на стойността на дяловете, намаляване със стойността на дела на прекратилия участието си съдружник или чрез освобождаване на задължението за вноска. Задължително се посочва и целта на намаляването- това се прави с цел трети лица, които направят справка в Търговския регистър да разберат причините за намаляването. Например с цел-покриване на загуби, попълване на фонд резервен, напускане на съдружник и намаляване на капитала с дела му и др. В решението следва да се посочи какви ще са стойността на дяловете на съдружниците след намаляването. Следва да се има предвид, че при номинално намаляване на капитала, намаляването на дяловете на съдружниците може да бъде само съразмерно, защото срещу намаляването съдружниците не получават нищо. При ефективно намаляване на капитала може да се предвиди в решението, че само някои от съдружниците ще участват в намаляването.
Капиталът след намаляването следва да е равен на сумата от дяловете.
- Взима се решение за приемане на нов Дружествен договор
- Отбелязват се съответните промени в Дружествения договор – той се обявява в Търговския регистър след изтичане на 3 месечен срок от обявяване на решението за Намаляване на капитала
- Самото решение за намаляване на капитала се обявява в Търговския регистър – с това се цели да се уведомят кредиторите за намаляване на капитала
Съгласно чл.150, ал.1 от ТЗ с обявяването на решението се счита, че дружеството е готово да даде обезпечение на вземанията или да изплати на кредиторите, които не са съгласни с намаляването задълженията си към момента на намаляването.
Съгласието на кредиторите с намаляването се предполага, ако до 3 месеца от обявяването те не изразят писмено несъгласието си с намаляването.
Ако обаче те не са съгласни и възразят в 3 месечния срок, вземането им става изискуемо и те могат да търсят изпълнението му.
Ако кредиторите са поискали удовлетворение или обезпечение, но не са ги получили, смята се, че по силата на закона те имат право на обезпечение под формата на запор или възбрана. Това обезпечение се отменя ако бъде отказано искането за намаляване на капитала или ако кредиторите получат обезпечение.
- Управителят следва да декларира, че няма несъгласни кредитори или тези, които са несъгласни са получили обезпечение – в случай, когато се е стигнало до обявяване на намаляването. Ако управителят заяви неверни данни, той отговаря със собственото си имущество спрямо кредиторите.
- Подава се декларация А4, в която се отбелязват съответните промени, свързани с капитала и дяловете. Към нея се прилага съответното решение за намаляване на капитала и другите изискуеми документи.
Вписването на намаляването е допустимо само след като изтекат трите месеца и се представят доказателства за изпълнението или обезпечението и писмена декларация от управитреля, че няма несъгласни кредитори или тези, които са несъгласни са получили обезпечение.
От всичко изложено следва, че процесът по намаляване на капитала е по-продължителен - Необходимо е първо да се изготви решение за намаляване на капитала със съответното съдържание; след това да се обяви в Търговския регистър; да се изчака 3-месечния срок, в който кредиторите могат да възразят срещу намаляването; ако са несъгласни да получат изпълнение или да им се даде съответното обезпечение; да се впише намаляване на капитала като се представят и доказателства, че са удовлетворени кредиторите или, че им е дадено обезпечение и да се представи горепосочената декларация от управителя, че няма несъгласни кредитори, или тези, които са несъгласни са получили обезпечение или им е изплатен дългът.
Ако намаляването на капитала е с дела на напускащия съдружник подлежащите на вписване обстоятелства относно прекратяване на членството му се вписват наред с вписване на намаляване на капитала.
Последици от намаляването
Когато намаляването е ефективно на съдружниците се правят съответните плащания. Това е допустимо само при прекратяване на членствено правоотношение. В полза на напусналия съдружник възниква парично вземане, което съответства на паричната равностойност на дружествения му дял. Съдружникът може да получи нещо друго само ако сключи с дружеството договор за даване вместо изпълнение. Съгласно чл.153 ТЗ на съдружниците могат да се правят плащания само след като намаляването е вписано в Търговския регистър и кредиторите изразили несъгласието си са получили изпълнение или обезпечение. Ако се извършат плащания в противоречие с това правило, те са непротивопоставими на кредиторите.
Намаляване на капитала на ЕООД
Процедурата при ЕООД е абсолютно същата. Единствената разлика е, че няма Общо събрание и решенията се взимат от едноличния собственик на капитала. С оглед на това, че дружвството е еднолично и има само един съдружник, неприложимо е намаляването на капитала чрез напускане на съдружник.