Капитал при АД. Акции. Видове акции.
Капиталът на АД е разделен на акции. Акциите задължително трябва да имат една и съща номинална стойност. (тази, която е записана върху самата акция) Сумата от номиналните стойности на всички акции трябва да е равна на капитала.
Акцията е ценна книга, която материализира определени права. Лицата, които записват акции придобиват правата, още преди акциите да са издадени като документ. След издаването им обаче, правата могат да се упражняват само заедно с документа. Срещу направените вноски в капитала акционерите получават т.н "временни удостоверения", които се заменят с акции след учредяване на АД.
Акционерното дружество може да издава различни видове акции с различни права и привилегии. Всяка акция дава право на 1 глас в Общото събрание, право на дивидент и право на ликвидационен дял. Акционерното дружество може да издава и привилегировани акции - с повече право на глас( напр. дават право на 2 или 3 гласа), с по-голям дивидент или с допълнителен дивидент, с по-голям ликвидационен дял. Акциите с еднакви права образуват отделен клас. Акции без право на глас могат да се издават само за привилегированите акции и само ако това е предвидено в Устава.
Акциите имат 4 вида стойности – номинална, емисионна, пазарна и балансова
- Номиналната стойност е стойността записана върху самата акция. Акциите задължително трябва да имат една и съща номинална стойност. Сумата от номинала на акциите трябва да е равен на капитала.
- Емисионна стойност – това е стойността, която акционерите се задължават да заплатят, за да придобият акцията.
- Пазарна стойност – това е стойността, на която акциите се търгуват на фондовата борса
- Балансова стойност – това е стойността на имуществото, което съответства на акциите
Видове акции
- В зависимост от това дали акцията съществува като документ и има материален носител или не, акциите биват налични и безналични
Само определен вид АД могат да издават безналични акции – това са публичните АД ( те са длъжни да издават безналични акции) Безналичните акции подлежат на вписване в книгата на безналичните акции към Централния депозитар.
- Според това дали на лицевата страна на акцията е посочено името на първия собственик се делят на поименни и акции на приносител.
С измененията на Търговския закон от 23.10.2018 г. акциите на приносител отпадат. Акционерното дружество вече може да издава само налични поименни акции.
Дружеството задължително трябва да води книга на акционерите, в която се съдържа информация кой колко и какви акции притежава.
Акциите могат да се прехвърлят много лесно и не е необходимо съгласието за това на останалите акционери. Поименните налични акции се прехвърлят с джиро и по правила това обстоятелство се отразява в книгата на акционерите на съответното дружество, за да има действие прехвърлянето спрямо дружеството и трети лица.