Капиталовите търговски дружества имат капитал. Той е само едно число, което изразява стойност на внесените имуществени права в дружеството. Или казано по друг начин - предполага се, че дружеството разполага с такова имущество, чиято стойност е равна на вписания в Търговския регистър капитал.
Например ако при учредяването на дружеството впишем капитал 10 000 лева, трябва съдружниците да направят вноски за 10 000 лева. Тези пари ще са първоначалното имущество, с което дружеството ще разполага за осъществяване на дейността си. Впоследствие дружеството може да купи с тях стоки, да ги препродаде на по-висока цена и тогава активите ще са повече от вписания капитал. Затова имуществото е променлива величина и има веществен израз (изразява се в движими, недвижими вещи, вноски и други активи). За разлика от него, капиталът е статична, замръзнала величина, докато не бъде променен по съответния ред чрез спазване на процедурите по увеличаване или намаляване на капитала.
Следва да се има предвид, че понятията основен капитал, уставен капитал, дружествен капитал, учредителен капитал, вписан капитал, първоначален капитал, регистриран капитал, обявен капитал са синоними. Капиталът е термин от счетоводството и е пасив по баланса – води се като задължение на дружеството да върне вноските на съдружниците.
Често има объркване какво точно означава капитала и какво е значението му, както и това каква е разликата между имущество и капитал на едно дружество.
Капиталът е константна величина и няма веществен израз, а е само едно число. Докато имуществото има веществен израз и е променлива величина.
Имуществото на едно дружество може да има различни източници:
първоначалните вноски на съдружниците при учредяване на дружеството, това, което получава дружеството от собствената си дейност, заеми от съдружниците или от трети лица, допълнителни парични вноски от съдружниците, движими и недвижими вещи.
Имуществото постоянно се променя, стойността му също – някои недвижими вещи може да поскъпнат, други движими вещи например могат да се амортизират.
Основната функция на имуществото е гаранционната. В случай на неизпълнение на задълженията си, дружеството не отговаря с капитала си, който е вписан в Търговския регистър, а с имуществото си! Вписания в Търговския регистър капитал е само една индикация по отношение на третите лица, с които дружеството влиза в договорни отношения, с какво имущество разполага дружеството. Капиталът е най-често равен или по-малък от имуществото на дружеството.
По всяко едно време, дружеството трябва да има толкова активи, които по стойност да съответстват на вписания капитал или да са повече от него, но не може да са по-малко.
Капиталът се състои от дялове. Сумата от дялове трябва да е равна на капитала. Всички дялове трябва да съответстват на даден съдружник. Не може да има незаписани дялове. Стойността им се определя към момента на учредяване на дружеството. Минималната стойност на 1 дял е 1 лев. Няма ограничение за максималния размер, но стойността трябва да е в кръгли левове.
На основата на дяловете, които има даден съдружник се определят правата му във фирмата:
- да получи съответната част от печалбата.
- да гласува в Общото събрание.
- да получи ликвидационен дял при закриване на фирмата.