Какво трябва да знам преди да регистрирам фондация?
- Фондацията е ЮЛНЦ, което се учредява с акт за дарение приживе или със завещание по случай на смърт.
- Лицата, които я учредяват не са нейни членове. Учредител на фондацията може да е и едно лице, като няма ограничение на броя учредители.
- Учредителите задължително предоставят имуществени средства за дейността на фондацията, определят нестопанските цели, за които те следва да се използват и органите, които ще осъществяват дейността.
- Учредителния акт на фондацията задължително трябва да съдържа целите, които преследва фондацията и предоставеното имущество. Без цел и имущество не може да има фондация и Учредителния акт ще е недействителен.
- Учредителния акт на фондацията може да съдържа ползватели на нейното имущество. Определяне на тези лица може да е типово или индивидуално.
- В Учредителния акт на фондацията учредителят може да запази права за себе си. Тези „запазени права“ могат да бъдат имуществени и неимуществени. Напр. – правото да получава издръжка, право на вето върху определени решения на Общото събрание и др.
- Фондацията възниква като юридическо лице от вписването й в Търговския регистър.
- Фондацията има задължителен Управителен орган, който може да е колективен (Управителен съвет - състои се от 3 лица) или едноличен - управител. Той представлява фондацията.
- При фондациите в обществена полза е предвидена задължителна двустепенна система от органи. Следователно освен управителен орган е необходимо да се сформира и колективен орган (Настоятелство или Съвет).
- Ако фондацията ще извършва общественополезна дейност, това задължително следва да се посочи в Устава.
- Когато фондацията се учредява приживе с акт за дарение, учредителният акт на фондацията трябва да бъде в писмена форма с нотариална заверка на подписите. Имуществото, предоставено с учредителния акт се придобива от датата на този акт. Дарствения учредителен акт могат да правят както физически, така и юридически лица
- Когато фондацията се учредява с акт на завещание имуществото, предоставено с учредителния акт се придобива от откриване на наследството /смъртта на завещателя/. Завещание може да прави само дееспособно физическо лице. Завещанието може да бъде нотариално и саморъчно.
- Когато се прехвърлят вещни права върху недвижим имот, учредителният акт се вписва от съдията по вписванията при районния съд по местонахождението му.
- Искане за вписване се прави от учредителя или овластено от него лице или орган, изпълнителя на завещанието, наследника или от някое от лицата, които биха се ползвали от дейността на фондацията съобразно учредителния акт.
- Върховния орган на фондацията може да вземе решение за нейното прекратяване само ако това не е забранено от учредителя в Учредителния акт.
- Органи на фондацията са Управителен орган, който може да е колективен или едноличен. Ако е едноличен той представлява фондацията. Ако е колективен, тогава представляващи са Председател и Заместник-председател на управителния съвет. При фондации в обществена форма има и още един задължителен орган - т.н "Настоятелство" или "Съвет". Той се състои от най-малко 3 лица.
Какви задължения имам след регистрация на фондацията?
В 4-месечен срок от регистрация на фондацията трябва да бъдат приети вътрешни правила за контрол и предотвратяване изпирането на пари, които се изпращат на директора на дирекция „Финансово разузнаване” на Държавна агенция “Национална сигурност” за утвърждаване.
Необходими са следните документи:
- вътрешни правила за мерките срещу изпирането на пари, приети от управителния орган на фондацията;
- придружително писмо, в което се посочва категорията ЮЛНЦ и ЕИК (единен идентификационен код);
- документ, удостоверяващ приемането на вътрешните правила от компетентния орган на ЮЛНЦ.