Какво е ЮЛНЦ /НПО/? Разлики между сдружение и фондация.
ЮЛНЦ са сдруженията и фондациите. Често се наричат „неправителствени организации“(НПО-та)
- Те се учредяват за постигане на определена нестопанска цел
- Могат да се самоопределят като организации за осъществяване на дейност в обществена или в частна полза. Определянето се извършва в Устава или Учредителния акт
- Определянето за осъществяването на общественополезна дейност е неотменяемо след вписване на това обстоятелство в регистъра за юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенцията по вписванията.
- Нестопанската цел може да бъде постигната не само чрез извършване на нестопанска дейност, а чрез осъществяване и на стопанска дейност.
- Стопанската дейност на ЮЛНЦ трябва да бъде допълнителна(спомагателна). Тази дейност трябва изрично посочена в Учредителния акт на ЮЛ и да бъде свързана с нестопанската дейност.
- ЮЛНЦ не могат да разпределят печалба, а приходите от стопанската дейност трябва да се използва за постигане на съответната нестопанска цел.
- Считано от 01.01.2018 г. ЮЛНЦ подлежат на вписване в новия регистър на ЮЛНЦ към Агенцията по вписванията. А всички регистрирани ЮЛНЦ преди тази дата подлежат на пререгистрация най-късно до 31.12.2020 г. Това изискване е предвидено с цел по-голяма прозрачност и публичност и намаляване на административната тежест.
-
Имайте предвид, че с промените в Закона за юридическите лица с нестопанска цел, които влезнаха в сила, считано от 01.01.2019 г., при настъпване на промени в подлежащите на вписване обстоятелства или в подлежащите на обявяване актове относно вашето сдружение/фондация сте длъжни да ги заявите за вписване, съответно за обявяване в 1-месечен срок от промяната им. До този момент не беше предвиден такъв срок, което водеше до това месеци наред след извършване на промени в обстоятелствата /наименование, седалище, промени в устава/учредителния акт, в управителните органи и др/ те да не се отразяват по партидата на организацията. Това изискване ще повиши прозрачността и правната сигурност.
Каква е разликата между сдружение и фондация?
- Фондацията може да се учреди с едностранен акт приживе – с акт на дарение или по случай смърт – със завещание, докато сдружението се учредява с многостранна сделка/договор/ между най-малко 3 лица.
- Сдружението има членски състав и учредителите са нейни членове, докато фондацията няма членски състав и учредителите не са нейни членове
- Сдружение може да се образува без първоначално имущество, докато при фондацията това е недопустимо
- Обикновено сдружението се създава с цел удовлетворяване на нестопанските цели на своите членове, а фондацията с цел облагодетелстване на обществото като цяло, на определена обществена група или на конкретни лица. Но е възможно да се учреди и сдружение с общественополезна дейност.
- При фондацията няма ограничение на броя на учредителите, докато при сдружението учредителите са най-малко 3 лица