Какво е Акционерно дружество?
Акционерното дружество (АД) е чисто капиталово дружество. АД е сравнително най-подходящата дружествена форма за привличане на голям по размер капитал.
- Чрез него се ограничава стопанския риск на участниците при извършване на дадена дейност, като до известна степен той се прехвърля върху кредиторите.
- Капиталът при Акционерното дружество е разделен на акции. Минималния капитал за учредяване на АД е 50 000. Дела на всеки акционер се материализира в ценни книги, наречени акции. Минималната номинална стойност на 1 акция е 1 лев.
- Специфично е правното положение на акционерите. Всеки е сам за себе си. Отговорността на всеки е ограничена – простира се до размера на емисионната стойност на акцията. Акционерите на отговарят за задълженията на АД.
- Акционерите не се вписват в Търговския регистър. Няма как да се разберем кой е акционер в даден момент.
- Акциите са свободно прехвърлими (не е необходимо съгласие на останалите акционери).
- Акционерите имат едно единствено задължение – да направят имуществена вноска. Срещу нея те получават дял от капитала, който дял се материализира в акции. Срещу записаните акции, акционерите са длъжни да направят вноска. Не може да има незаписани акции – срещу всяка акция трябва да има акционер.
- Паричните вноски се извършват по набирателна сметкa, открита от управителния съвет, съответно от съвета на директорите, на името на дружеството с посочване на вносителя. При учредяването на АД могат да се направят имуществени вноски, равняващи се на ¼ от капитала или 12 500 лева. Останалата част се внася в срок, определен в Устава, но не по-късно от 2 години от вписването а дружеството.
- Акционерите нямат задължение да участват в управлението на дружеството, а само в Общото събрание и са силно ограничени контролните им права
- При Акционерното дружество Общото събрание не е върховен орган. При ООД Общото събрание взима решения по най-важните въпроси, докато при АД не е така.
- АД има сложна система от органи. Учредителите могат да избират между едностепенна или двустепенна система на управление. При едностепенна - управителен орган е Съвет на директорите. При двустепенна -управителен орган е Управителния съвет, който взима своите решения под надзора на надзорния съвет.