Собствеността на фирмата може да се промени, когато едноличния собственик на капитала на ЕООД прехвърли всичките си дялове на друго лице. Това е т.н "продажба на фирма".
Другият вариант е едноличния собственик на капитала да прехвърли само част от своите дружествени дялове на трето лице. В този случай фирмата от ЕООД ще стане ООД, защото вече ще има двамат съдружници.
Възможно е и ООД с двама съдружници да стане ЕООД, когато единия съдружник иска да напусне дружеството и прехвърли всичките си дялове на другия съдружник. Така последният ще стане едноличен собственик на капитала, защото вече ще притежава всички дружествени дялове.
Може и ООД с двама съдружници да решат да приемат още един съдружник и всеки един от двамата да му прехвърли част от своите дружествени дялове. Но може да решат само единия да направи това, а дяловете на другия да останат непроменени. Изборът е изцяло техен. Възможно е обаче и двамата съдружниците да не искат да продават на новия съдружник от своите дялове във фирмата, но въпреки това да искат да го приемат за съдружник.Тогава той трябва да направи вноска, с която да участва в капитала. По този начин капитала на дружеството трябва да се увеличи с вноската на новия съдружник.
Съществуват и други хипотези - например ООД е с четирима съдружници и единия прехвърля всичките си дялове на другите трима съдружници и напуска дружеството. Напускащият съдружник може да разпредели своите дялове по равни части на другите трима, а може на някои от тях да прехвърли по-голяма част. В този случай трябва да се сключат 3 договора за прехвърляне на дружествени дялове.
Възможните варианти при прехвърляне на дялове са най-различни и не могат да бъдат изчерпателно посочени, но във всички случаи настъпват промени в съдружниците в едно ООД или се променя собствеността на фирмата при прехвърляне на всички дялове в ЕООД.